راهنمای یافتن کد مواد شیمیایی رومیل و مرک

مواد شیمیایی آزمایشگاهی و از آن جمله مواد شیمیایی کمپانی روميل انگلستان ( ROMIL ) با خلوص و گرید‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند و از همین رو قبل از خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی باید اين اطمينان را داشته باشيم که ماده ای که خریداری می‌کنیم دقیقا مطابق با نیازهای ما می‌باشد. پس در قدم اول باید ماده شیمیایی مورد نظر خود را در سایت شرکت سازنده جستجو کنیم. بعد از پیدا کردن ماده دلخواه با داشتن کد آن ماده می‌توانیم با اطمینان اقدام به خرید کنیم. در ادامه روش پیدا کردن کد مواد شیمیایی کمپانی روميل انگلستان  ( ROMIL ) را بررسی می کنیم.

ابتدا سایت شرکت روميل انگلستان به نشانی http://www.romil.com را در مرورگر اينترنت خود باز می کنیم و با استفاده از نوار جستجو ( در قسمت بالای صفجه مطابق با عکس مقابل ) نام , شماره کاتالوگ ( CAT Number ) و يا شماره ریجستری بین الملل ( CAS Number ) ماده شیمیایی مورد نظرمان را جستجو می کنیم.

 

 

در صفحه نتایج جستجو همه محصولاتی که با جستجوی ما همخوانی دارند نمایش داده می شوند و ما می توانیم جزئیات آن ها را بررسی کرده و محصولات را با یکدیگر مقایسه کنیم. در این صفحه برای هر محصول دو کد نمایش داده می شود. یکی CAS Number و دیگری Catalogue Number.

باید دقت کرد که کد ماده شیمیایی در واقع همان Catalogue Number است که یک عدد چهار يا پنج قمی بوده و بیانگر خلوص، گرید و مشخصات ماده است. در حالی که CAS Number صرفا شماره ثبت ماده شیمیایی است و منحصر به فرد هم نیست. همانطور که در تصویر بالا هم مشاهده می‌کنیم برای ماده شیمیایی متانول دو محصول مختلف با Catalogue Number متفاوت و CAS Number یکسان داریم. به این ترتیب می توان گفت که برای سفارش ماده شیمیایی مورد نظر باید لزوما Catalogue Number ماده دلخواه را بدانیم.

حال اگر روی کلمه JUMP يا VIEW یکی از محصولات نمایش داده شده کلیک کنیم قسمت جزئیات کامل آن محصول باز می شود. در این قسمت اطلاعات بیشتری درباره این محصول وجود دارد که عبارتست از : فرمول شیمیایی  , جرم مولی  ,نام های جایگزین متداول , ساختار مولکولی , کاربردها , خواص فیزیکی و شیمیایی , موارد ایمنی , شرایط نگهداری , خلوص، چگالی و…

 

 

 

در همین قسمت انواع بسته بندی محصول وجود دارد که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنیم. به عنوان مثال برای متانول که Catalogue Number آن H410 است سه نوع بسته بندی مختلف وجود دارد. همانطور که در جدول می‌بینیم هر کدام از این بسته بندی ها کد Catalogue Number منحصر به فرد دارد. به عنوان مثال متانول دو و نيم ليتری H410L و متانول يک ليتری با کد H410M نشان داده می شوند.