راهنمای یافتن کد مواد شیمیایی رومیل

مواد شیمیایی آزمایشگاهی و از آن جمله مواد شیمیایی کمپانی روميل انگلستان ( ROMIL ) با خلوص و گرید‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند و از همین رو قبل از خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی باید اين اطمينان را داشته باشيم که ماده ای که خریداری می‌کنیم دقیقا مطابق با نیازهای ما می‌باشد. پس در قدم اول باید ماده شیمیایی مورد نظر خود را در سایت شرکت سازنده جستجو کنیم. بعد از پیدا کردن ماده دلخواه با داشتن کد آن ماده می‌توانیم با اطمینان اقدام به خرید کنیم. در ادامه روش پیدا کردن کد مواد شیمیایی کمپانی روميل انگلستان  ( ROMIL ) را بررسی می کنیم.

ابتدا وب سایت شرکت روميل انگلستان به نشانی https://www.romil.com را در مرورگر اينترنت خود باز می کنیم و با استفاده از نوار جستجو ( در قسمت بالای صفجه مطابق با عکس مقابل ) نام , شماره کاتالوگ ( CAT Number ) و يا شماره ریجستری بین الملل ( CAS Number ) ماده شیمیایی مورد نظرمان را جستجو می کنیم.

مواد شیمیایی

 

 

در اينجا ما نام محصول متانول را در نوار جستجو وارد می کنیم. در صفحه نتایج جستجو همه محصولاتی که با جستجوی ما همخوانی دارند نمایش داده می شوند و ما می توانیم جزئیات آن ها را بررسی کرده و محصولات را با یکدیگر مقایسه کنیم. حال اگر روی کلمه JUMP يا VIEW یکی از محصولات نمایش داده شده کلیک کنیم قسمت جزئیات کامل آن محصول باز می شود. در این قسمت اطلاعات بیشتری درباره این محصول وجود دارد که عبارتست از : فرمول شیمیایی  , جرم مولی  ,نام های جایگزین متداول , ساختار مولکولی , کاربردها , خواص فیزیکی و شیمیایی , موارد ایمنی , شرایط نگهداری , خلوص، چگالی و…

 

یافتن شماره کاتالوگ مواد شیمیایی آزمایشگاهی ( CAT Number ) 

شماره کاتالوگ مواد شیمیایی شماره ای است که کارخانه تولید کننده انحصاراً برای محصول خود در نظر می گیرد و یکی از اطلاعات تولیدی محصول می باشد که بر روی بسته بندی محصول نیز درج می شود.

اسامی مختلف شماره کاتالوگ 

شماره کاتالوگ مواد شیمیایی با اسامی مختلفی معرفی می شود به عنوان مثال : Catalog No. , Product No. , Art or Article No. , Part No. , Order No و ... که هر شرکت تولیدکننده ای از یکی از این نام ها و یا نام دیگری که در اینجا ذکر نشده است به عنوان شماره کاتالوگ خود  برای محصولات خود استفاده می نماید. 

فرمت شماره کاتالوگ

ارقام و حروف تشکيل دهنده شماره کاتالوگ از هيچ قاعده کلی پیروی نمی کند و معمولاً هر کمپانی تولیدکننده ای  بنابر سیاست خود از یک نوع فرمت خاص برای شماره کاتالوگ محصولات خود استفاده کرده و آن را در نظر می گیرد . گاهی تنها با ارقام معرفی می شوند و گاهی ترکیبی از حروف و ارقام است. در کمپانی ROMIL انگلستان این دسته بندی ترکیبی از حروف و اعداد می باشد. 

گریدهای مختلف ماده شیمیایی با شماره کاتالوگ های متفاوت 

از آنجا که مواد شیمیایی آزمایشگاهی مختلف و متنوعی تولید می شوند شرکت های تولید کننده برای گریدهای مختلف یک ماده شیمیایی شماره کاتالوگ های مختلفی را در نظر می گیرند. به عنوان مثال شرکت ROMIL انگلستان ماده استونیتریل را با گریدهای مختلف در قالب شماره کاتالوگ های مختلف تولید می کند . 

 

شماره کاتالوگ

نام ماده شيميايی

گروه دسته بندی

مشخصات مصرفی ماده

H047

Acetonitrile

Super Purity Solvent

GC, Preparative HPLC

H048

Acetonitrile

Super Purity Solvent

HPLC, Environment Analysis 

H049

Acetonitrile

Super Purity Solvent

Gradient HPLC, GC, UV, IR

A9047

Acetonitrile

SA

General Use Product Categories

D4049

Acetonitrile

Hi - Dry

Anhydrous Solvents

H051

Acetonitrile

Bio

Protein sequencing, DNA 

 

شرکت ROMIL انگلستان حجم های مختلف مواد شیمیایی توليد شده برای هر گريد را با حروف خاصی نمايش می دهد , به عنوان مثال برای ماده شیمیایی استونيتريل با گرید HPLC به حجم یک لیتر کد H048M و برای همين کالا به حجم دو و نیم لیتر کد H048L را ارائه می نمايد . اين نوع کد گذاری مصرف کننده را از هر گونه خطا دور کرده و می تواند راهنمای خوبی جهت درخواست کالا در حجم های مختلف باشد . در ادامه لازم به ذکر است شماره کاتالوگ هر کمپانی انحصاری است و یک ماده شیمیایی توسط کمپانی های مختلف با شماره کاتالوگ های مختلف تولید می شود . به عنوان مثال در مورد ماده استونیتریل که در بالا به آن اشاره شده است کمپانی مرک آلمان این ماده را با کد 100030 تولید می کند در صورتی که شماره ریجستری ( CAS Number ) آن همان 8-05-75 می باشد و تفاوتی نمی کند .