اهميت استفاده از حلال های و مواد شيميايي ROMIL

تا به حال با اين موضوع در آزمايشگاه خود رو به رو شده ايد که از يک نوع حلال برای استفاده های متفاوت بايد از گریدهای مختلفی استفاده کنيد . به اين شکل که در خصوص استفاده از حلالی مانند متانول در دستگاههای گاز کروماتوگرافی (GC) , کروماتوگرافی مايع (HPLC) و برای مصارف روتين آزمايشگاه مجبور به تهيه سه نوع گريد متفاوت هستيد که اين موضوع مستلزم صرف وقت و هـزينه بالاتری برای شما می گردد. حال شرکت ROMIL انگلستان برای حل اين مسئله اين امـکان را بـه وجود آورده که با ارائه حداقل تعداد محصولات بيشترين گريدها را شامل شود . به عنوان مثال متانول کــد H410 می تـواند جهت استفاده در HPLC , GC , UV , Environment Analysis , Liquid Scintillation , Molecular Biology  و Fluorescence Spectroscopy قرار گيرد که در نوع خود بی نظير می باشد . در حالی که در ديگر شرکت های مشابه برای استفاده از هر يک از موارد فـــوق الذکر  شما بايستی کد توليد شده منحصر به آن ماده را تهيه نمائيد .

 

 

 

 کروماتوگرافی مايع با کارايی بالا ( HPLC ) از جمله تکنيکهای جداسازی ( Separation ) مرسوم در بسياری از علوم است و همچنين بدون شک مهمترين و پرکاربردترين روش برای جداسازی است . در اينجا از شرايط مطلوب نگـــهداری و محافظت از ستون های HPLC و چند دليل بر اهميت استفاده از حلال های خالص بحث شده است . اگرچه فيلتر كردن فاز متحرك ، همسو بودن فيلتر ها ، اشباع بودن ستون و گارد ستون قسمت مهمي از دستگاه نيستند اما بخش  بزرگي از مشكلات همراه با جداسازي را كاهش مي دهند . فيلتر ها و محافظ ستون از ورود ذرات به ستون جلوگيري مي كنند  و از تجـــمع ذرات در ستون هم قوياً جلوگيري مي كنند . ذرات سيليكا موجود در ساختار يك ستون ، درفاز متحرك حل نمي شود  و از پايه ســــيليكا موجود در ساختار ستون نيز محافظت مي كنند . عمر مفيد اين ذرات به فاكتورهاي زيادي بستگي دارد كه شامل تركيب فاز متحرك ، خلوص نمونه و حلال ها، pH و ...... دارد .  بنــــابراين مجموع اين عوامل مي توانند باعث گرفتگي ذرات درستون ، كاهش فشار پمپ ، پهن شدن پيك ها يا شــــكافتگي در پيك شوند. محافظت درست از ستون و محلول سازي به روش صحيح و استفاده از حلال ها با درجه خلوص بالا و کيفيت منـــــاسب باعث افزايش  كارآيي بيشتر ستون مي شود . تداخل و همپوشاني ذرات در يك ستون مي تواند باعث تشكيل پيك هاي ضعيف و مشكلات ديــــگر شود. همانطور که در متن بالا به تفصيل توضيح داده شد براي داشتن نتايج و اطلاعات مطلوب استفاده از حلال ها با درجه خلوص بالا در  روش HPLC  ضروري  است. 

کاتالوگ لوازم جانبی برای انتقال مواد شيميايي با خلوص بالا

کاربردهای انواع حلال های شيميايي درآزمايشگاهها

حلال های آلی دسته ی بسیار مهمی از حلال ها را در آزمايشگاهها تشکیل می دهند که در کار انواع صنايع و آزمايشگاهها  کاربردهای بسیاری دارند. به عنوان مثال، حلال ادکلن ها، انواع اسپری ها، چسب ها و ... انواع الکلها و دیگر حلال های آلی را تشکیل می دهند. چند حلال بسیار مهم در صنعت و آزمايشگاه عبارتند از: دی متیل فرم آمید با نام اختصاری DMF کد کاتابوگ : A9253 ، تترا هیدرو فوران با نام اختصاری THF کد کاتالوگ A9718 ، دی متیل سولفوکسید با نام اختصاری DMSO کد کاتالوگ A9280

 

آب : ( کد کالا H950 )
فراوان ترین و رایج ترین حلال شناخته شده در دنيا آب است. مولکول آب (H2O) هم اتم هیدروژن و هم عامل OH-  را دارد. بنابراین هم باز و هم اسید است  و از این رو از لحاظ شیمیایی ختثی است. این حلال بسياری از ترکیب های یونی و کووالانسی  را در خود حل می کند. محلول هایی که حلال آنها آب است، محلول آبی نامیده می شود. آب و محلول های آبی نقش مهمی در زندگی روزانه ما دارند. همچنين دو سوم بدن انسان را آب تشکیل می دهد. اغلب فرایندهای زیست شیمیایی از قبیل هضم، جذب و سوخت و ساز مواد غذایی در محلول آبی انجام می شود. در صنایع شیمیایی نیز تعداد زیادی از واکنش ها در محیط آبی صورت می گیرند.

اتانول: ( کد کالا A9314
بعد از آب، اتانول( C2H5OH ) مهم ترین حلال صنعتی و آزمايشگاهی محسوب می شود. این مایع بی رنگ و فرار به هر میزان با آب مخلوط می شود. از اتانول برای ضدعفونی کردن زخم ها و تولید مواد دارویی ( اتانول تزريقی با کد IRC از سازمان غذا و دارو و اداره مواد مخدر ) ، آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. اتانول به هر نسبتی در آب حل می شود. 

استون ( کد کالا A9031 )

استون CH3)2CO)  بعنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود. استون از خانواده کتون ها بوده و حلال مناسبی برای انواع چربی ها، انواع  رنگ ها و انواع لاک هاست. استون مایعی بی رنگ و فرار می باشد  و به هر نسبتی در آب حل می گردد  و از جمله حلال های پرکاربرد در آزمایشگاه های شیمی به شمار می آید. در تولید پلاستیک ، الیاف مصنوعی ، دارو ( با کد IRC از سازمان غذا و دارو )  و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. همچنین در تولید صنعتی رنگهای ایندیگو هم مصرف می‌شود.

اسيد فسفريک ( A9614

اسيد فسفريک H3PO4  در تولید کودهای فسفات مانند مونو آمونیوم فسفات ، دی آمونیوم فسفات ، سوپر فسفات تریپل ، فسفات منیزیم و ...تولید فسفات های به کار رفته در مواد شوینده مانند تری سدیم فسفات و سدیم تری پلی فسفات.تولید پاک کننده های فسفاته صنعتی : در تولید پاک کننده ها اسید فسفریک برای نرم کردن آب بکار می رود.تولید مواد تصفیه کننده و منعقد کننده در صنعت آب و فاضلاب , در صنعت فولاد سازی , در انواع آزمايشگاههای شيمی و  در گرید خوراکی ، مصرف در صنایع غذایی دارد و  از اسید فسفریک در تولید غذاهای اسیدی و نوشابه های گازدار مانند انواع کولاها استفاده می شود.

اسيد هيدروفلوئوريک ( کد کالا A9405

از اسيد هيدروفلوئوريک HF درآزمايشگاهها و صنعت شيشه بسيار استفاده می شود . برای حکاکی روی شیشه , در صنعت ساخت لامپ و محصولات مشابه دیگری به کار می رود. در ساخت و تولید کریستال های تزیینی و مات کاری شیشه آلات در صنایع فولاد ، سرامیک ، ریخته گری ، تهیه  آلیاژها و ... به کار می رود.از اين ماده شيميايي در تولید اورانیوم و بیش از صد نوع ماده شیمیایی فلوئور دار بکار می رود.

اتيل استات ( کد کالا A9346

استفاده های اصلی از اتیل استات CH3COOC2H5 در آزمايشگاهای شيمی می باشد که به عنوان حلال دستگاه HPLC مورد استفاده قرار می گيرد . اما از اين ماده شمیایی در ساخت نیتروسلولز و استات سلولز، لاک و به عنوان یک جزء حلال در چسب و در ترکیبات گسترده  پوشش برای چرم مصنوعی نيز مورد استفاده قرار می گيرد. اتیل استات همچنین در برخی لاک پاک کن ها، دراستخراج کافئین از قهوه و چای، درصنایع غذایی (شیرینی ها) بعنوان اسانس، و در عطرسازی بعنوان حلال (اتیل استات بسرعت ازروی پوست تبخیر شده و تنها ماده عطر بر روی پوست باقی می ماند همچنین پوست واکنش آلرژیک نسبت به آن نشان نمی دهد) کاربرد دارد.

کلروفرم ( کد کالا A9135

کلروفرم CHCl3 یکی از بهترین حلال‌های آلکالوئیدها در فرم پایه حلال ها می باشد. از اين رو، از این ماده جهت استخراج آلکالوئیدها از مواد گیاهی در صنایع داروسازی نيز استفاده می‌شود. در آزمايشگاهای شيمی يکی از حلال های مورد استفاده در دستگاه روتاری اواپراتور و در نوع خالص آن استفاده در دستگاه HPLC می باشد . همچنین از کلروفرم با توجه به ویژگی حلال بودن آن در استخراج آنتی بیوتیک‌ها، ویتامین‌ها، و طعم دهنده‌ها استفاده می‌شود.از کلروفرم  به عنوان یک معرف یا شناساگر آزمایشگاهی جهت تشخیص آمین‌های اولیه، برمیدها bromides و یدیدها iodides استفاده می‌شود. دربخش شیمی تجزیه جهت جداسازی چنین ترکیباتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.جهت نگهداری از بافت‌های آلی در آزمایشگاه، مانند نمونه‌های تشریحی به دلیل آنکه مانع متلاشی شدن یا تجزیه‌ی آنها می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متانول ( کد کالا A9409

متانول CH3OH به عنوان حلال، ضدیخ و در تهیه سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می‌ شود. از متانول در سیستم دتگاههایی به عنوان فاز متحرک در دستگاه HPLC نيز استفاده می گردد . هم چنین از متانول به صورت محدود به عنوان سوخت در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می ‌شود. متانول تولید شده از چوب و سایر ترکیبات آلی را متانول آلی یا بیو الکل می‌نامند که یک منبع تجدید شدنی برای سوخت است و می‌تواند جایگزین مشتقات نفت خام شود.